Muzyka Klubowa

Zbiór zakładanych tematów i postów ważnych kiedyś, tu trafiają tematy nieaktualne i przedawnione.
djperfect
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: 02 kwie 2008, 15:20

Muzyka Klubowa

Post autor: djperfect »

Witam.
Nie wiem czy dobry dział ale chyba tak :P
A więc mam taki problem.
Dostałem na zadanie napisać Historię powstawania muzyki klubowej i jak się z biegiem lat ona zmieniała.
Nigdzie na internecie nie mogę tego znaleźć.
Pomoże ktoś?
To bardzo pilne.
Z góry Dzięki.

Tags:
Moudy

Re: Muzyka Klubowa

Post autor: Moudy »

Na początku był chaos, który uwolnił energie i tak powstało energy 2000 dużo bydła tam przychodziło i tak jakoś wyszła ewolucja muzyki klubowej.

A na poważnie

Rok 1951 to rok w którym po raz pierwszy oficjalnie pojawiło się pojęcie Muzyki Klubowej. Jako pierwsi tego terminu używali muzycy skupieni przy studiu RTF jako Elektronische Musik. Inni artyści, którzy także prezentowali muzykę elektroniczną nie chcieli aby ten termin przypisywany był ich twórczości. Woleli być muzykami awangardowymi. Tak było z kultowa grupą Tangerine Dream, która uznawana jest za klasyka muzyki elektroniczej. Jednak sami muzycy z Tangerine Dream nigdy za muzyków elektronicznych się nie uważali. Termin był świeży i nie do końca sprecyzowany, jednakże już niebawem miało się to zmienić. W latach pięćdziesiątych pojawiły się pierwsze profesionalne studia muzyki elektronicznej. Pierwszym z nich było studio Luciano'a Berio w Mediolanie otwarte w 1950 roku, kolejne powstało rok później przt RTF a 1952 w Kolonii. Pierwszym Polskim studiem muzyki elektronicznej, było studio przy Polskim radiu w Warszawie, które rozpoczęło działalniość 1957 roku. Od tego momentu rozwój muzyki elektroniczej nabrał nowego blasku zarówno w pojęciu technicznym (instrumenty) jak i użytkowym (słuchacze).

Lata sześciedziąte przyniosły artystom kultowy syntezator MOOGa, jego pierwsza wersja trafiła do rąk muzyków w roku 1964. Niestety cena nowego instrumentu jest bardzo wysoka i mało którego artystę stać na niego. Dopiero sześć lat poźniej na rynku pojawia się minimoog, pierwszy przenośny i stosunkowo tani syntezator dla każdego. W międzyczasie w roku 1965 pojawia się pierwszy zestaw Hi-FI nadające urządzeniom odtwarzającym nową normę wierności odtwarzania. To bardzo cieszy wszystkich słuchaczy muzyki elektronicznej bo to właśnie na w latach siedemdziesiątych pojawiają się na rynku muzycznym pierwsze albumy muzyki elektronicznej. W roku 1974 na świat przychodzi "Phaedra" - pierwszy album Tangerine Dream. Album ten uznawany jest za pierwszy studyjny album z gatunku muzyki elektronicznej. Jako pierwszy w nowym gatunku plasuje się na listach przebojów. Trzy lata później Jean Michel Jarre prezentuje album "Oxygene". Rok później, w roku 1978 Kraftwerk wydają "The Man-Machine", album, który uważany jest, za płytę, która była pierwszym zalążkiem muzyki techno.

Największą popularność a zarazem największy rozkwit muzyki elektronicznej datuje się na lata osiemdziesiąte. Bez skr&#281 ;p owania można powiedzieć, iż ten okres był niezaprzeczalnie najlepszym okresem dla tej muzyki. To właśnie dzięki niesamowitej popularności muzyka elektroniczna zaczęła przenikać do innych gatunków muzycznych. Kiedy zaczęto w muzyce rockowej używać ostrych syntezatorowych brzmień oraz komputerowej perkusji, szybko nazano ją synth-rock. Podobnie było w przypadku muzyki rozrywkowej do której przeniknęło wiele elektronicznych brzmień. Synth-pop - tak nazywano nową "mieszankę". Jednak muzyka elektroniczna nie tylko wmieszała się w już istniejące style. Dzięki modyfikacjom i eksperymentom artystów i kompozytorów a także dzięki wciąż posuwającej się do przodu technice, muzyka ta ewoluowała pojawiając się w różnej postaci i za każdym razem nadawano jej inną nazwę.

Ojcem muzyki Trance i Techno jest Klaus Schulze, który działał pod pseudonimem Richard Wahnfried. Jego pierwszy krążek "The Actor" spod znaku techno został wydany już w roku 1979. Był to zaledwie początek znaczącej ilości płyt jakie wydał Klaus. Dyskografia artysty to 32 płyty solowe, cztery wielopłytowe i płyty nagrane we wspó&#322 ;p racy z innymi muzykami. Kompletna dyskografia Klausa Schulze'a to 104 płyty. Fragmenty jego wcześniejszych utworów często bywają wykorzytywane przy produkcji obecnej muzyki techno, a osoba samego Klausa nie jest obca w świecie artystów tworzących nowoczesną muzykę Techno i Trance.

W latach dziewięćdziesiątych rozwój gatunków elektronicznych nabrał dużego rozmachu za sprawą nowo pojawiających się zaawansowanych instrumentów muzycznych jak i urządeń do obróbki dźwięku. Zwiększyła się granica pomiędzy typową muzyką elektroniczną a nowymi gatunkami muzyki rozrywkowej - tanecznej. Podczas gdy muzyka elektroniczna w swojej czystej postaci miała swoje selektywnie dobrane grono odbiorców, muzyka taneczna zaczęła trafiać do młodej części społeczeństwa. Duży wpływ na taki stan rzeczy miała telewizja, która okazała się bardzo dobrym medium do promowania muzyki, także tanecznej. Lata dziewięćdziesiąte to także okres w którym powstało wiele nowych gatunków muzycznych bazujących na muzyce elektronicznej. W chwili obecnej nawet najwięksi znawcy muzyki nie są w stanie określić dokładnie podgatunku muzyki jakiej właśnie słuchają. Muzyka elektroniczna to wyjątkowy gatunek posiadający wiele nurtów, które zlewając się ze sobą i przeplatając tworzą kolejny. Obecnie, każdy z nas może eksperymentować z dźwiękiem w zaciszu swojego domu. Każdy z nas może być artystą, każdy z nas może być prekursorem nowego gatunku w muzyce.
ODPOWIEDZ