Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci

Zbiór zakładanych tematów i postów ważnych kiedyś, tu trafiają tematy nieaktualne i przedawnione.
Awatar użytkownika
KreJzii
Weteran
Posty: 902
Rejestracja: 14 maja 2008, 07:02

Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci

Post autor: KreJzii »

Pod koniec zeszłego tygodnia Komisja Europejska przegłosowała propozycję, dotyczącą odcinania od Internetu osób zajmujących się działalnością przestępczą, w tym tych ściągających nielegalne pliki. Może się więc zdarzyć, że po kolejnej ściągniętej przez jednego z nas empetrójce, nasz dostawca Internetu otrzyma polecenie odcięcia nas od sieci. "Zakończyła się dwuletnia batalia o pakiet telekomunikacyjny. Unijne rządy i Parlament Europejski, przy udziale Komisji Europejskiej, porozumiały się w sprawie zmian. Nowa dyrektywa telekomunikacyjna pozwoli na odłączanie od sieci internetowych piratów. Polska musi wdrożyć dyrektywę do listopada 2011 roku" - pisze Rzeczpospolita.
Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci
Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci
"Dostęp do Internetu może być ograniczony, jeżeli jest to konieczne i proporcjonalne, tylko po sprawiedliwym i bezstronnym postępowaniu uwzględniającym wysłuchanie racji użytkownika - to ostateczna wersja zapisów dotyczących ściągania nielegalnych treści z Internetu. Prawo musi być jeszcze oficjalnie przyjęte przez Radę Unii Europejskiej i Parlament. Najprawdopodobniej jednak jest to tylko formalność. We Francji tego typu restrykcje wobec piratów już działają. Najpierw wysyłany jest email, potem list, by wreszcie doszło do blokady Internetu na czas od 3 do 12 miesięcy, wraz z dożywotnim wpisaniem na listę piratów".
Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci
Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci
pirates.jpg (14.85 KiB) Przejrzano 55 razy
I jeszcze fragment artykułu z Wyborczej:
"Mimo masowych społecznych protestów rządy unijne postawiły na swoim. Dyrektywa telekomunikacyjna pozwoli władzom ograniczać dostęp do internetu bez uprzedniej zgody sądu. - To skandal! Na końcu drogi okazało się, że europarlament nie miał wystarczająco dużo odwagi, żeby bronić praw i wolności obywateli - oburza się Jeremier Zimmermann, francuski działacz pozarządowy, w reakcji na decyzję europosłów. W ubiegłym tygodniu, unikając rozgłosu, ulegli presji rządów i zgodzili się na takie zapisy w nowym prawie unijnym, które zdaniem wielu organizacji pozarządowych zagrożą wolności w internecie.
Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci
Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci
un.jpg (50.59 KiB) Przejrzano 55 razy
Jeszcze na wiosnę br. mogło się wydawać, że losy unijnej dyrektywy - "Pakietu telekomunikacyjnego" - potoczą się inaczej.
Nadaremno. Protest przybierał na sile. Dziesiątki tysięcy internautów (w samej tylko Polsce aż 60 tys.!) podpisało się pod krążącą po sieci petycją, w której domagali się utrącania zapisów dyrektywy. Organizowano także protesty uliczne. Gorączka udzieliła się wielu europosłom. Zwłaszcza tym, którzy walczyli o reelekcję do PE. Na jednym z ostatnich głosowań w poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego wprowadzili do "Pakietu telekomunikacyjnego" słynną poprawkę 138.

Mówiła wprost: żadna restrykcja (grzywna, odcięcie od sieci itp.) nie może być nałożona bez uprzedniego wyroku sądu - z wyjątkiem zagrożenia publicznego (czyli np. aktów cyberterroryzmu, nawoływania do popełnienia poważnego przestępstwa, szerzenia podofilii itp.). Organizacje pozarządowe triumfowały.

Potem odbyły się wybory i skład europarlamentu się zmienił. Emocje opadły i okazało się, że europosłowie już nie są gotowi bronić "poprawki 138". Widząc, że unijna Rada (czyli rządy) absolutnie jej nie akceptuje, komisja ds. przemysłu Parlamentu Europejskiego po cichu przygotowała nową treść poprawki do "Pakietu telekomunikacyjnego". Jest dłuższa i... mniej zabezpieczająca internautów. Stwierdza bowiem, że "jakiekolwiek kroki mogące ograniczyć podstawowe prawa i wolności mogą być podejmowane jedynie w szczególnych przypadkach", pod warunkiem że są "właściwe, proporcjonalne i potrzebne w społeczeństwie demokratycznym" i będą przestrzegać Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, z "faktyczną ochroną sądową".
Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci
Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci
pirates-logo1.gif (21.5 KiB) Przejrzano 55 razy
Dodatkowo poprawka mówi, że od decyzji podjętej przez władze ma przysługiwać odwołanie do sądu. Kłopot w tym, że już po decyzji władz odcinającej od sieci, a nie przed! Europarlament zmienił swoje stanowisko o 180 stopni.

- To tragedia - mówią pozarządowe organizacje. Podkreślają, że poprawka 138 ma kluczowe znaczenie nie tylko dla piratów, ale dla wolności wszystkich internautów. Otóż zgodnie z interpretacją tych organizacji przepisy "Pakietu telekomunikacyjnego" mają pozwalać firmom telekomunikacyjnym na "pakietowanie" treści internetowych, tj. np. blokowanie wybranych stron internetowych wybranym klientom. Takie ograniczenia już się zdarzają w sieciach: wystarczy pomyśleć o blokowaniu dostępu do Skype, p2p albo celowym spowalnianiu transmisji danych - mówi Zimmermann.

Pierwszym krajem Unii Europejskiej, który wprowadzi u siebie przepisy o odcinaniu piratów od sieci, jest Francja. Pierwsza wersja ustawy była niezgodna z konstytucją, po poprawkach została zaakceptowana przez sąd konstytucyjny.

Zgodnie z tą ustawą ruch w sieci będzie monitorować specjalna agenda rządowa. Jeśli wykryje, że ktoś ściąga nielegalnie np. filmy albo muzykę - wyśle do tej osoby e-maila ostrzegawczego. Jeśli delikwent zostanie przyłapany po raz drugi - dostanie już list polecony, z "ostatecznym ostrzeżeniem". Jeśli i ono będzie zlekceważone, sprawa trafi do sędziego, który do wyboru będzie miał albo słoną grzywnę, albo odcięcie pirata na rok od internetu. Jak zapowiedział minister kultury Frederic Mitterrand, pierwsze kontrole będą przeprowadzone już na początku 2010 r. Jednym z największych zwolenników wdrożenia ustawy był prezydent Francji Nicolas Sarkozy, którego żona Carla Bruni jest piosenkarką.

W ciągu najbliższych tygodni projekt podobnej ustawy pozwalającej blokować piratów ma przedstawić rząd brytyjski. Jej autorem jest nie kto inny jak lord Peter Mandelson, minister ds. gospodarki, jedna z czołowych postaci Partii Pracy i były brytyjski komisarz w Unii Europejskiej".
Źródło: Wyborcza.biz


przerąbane xD
Awatar użytkownika
Cj Ex3
Ekspert
Posty: 3606
Rejestracja: 13 lip 2008, 21:39

Re: Komisja Europejska przegłosowała odcinanie piratow od sieci

Post autor: Cj Ex3 »

KreJzii pisze:wystarczy pomyśleć o blokowaniu dostępu do Skype, p2p
Albo Muzikum ;p

to jest chore, jakby chcieli mi odciąć neta to skąd brałbym hardstylowe kawałki, jak tego za ch*a w Polsce nie ma >.< powinni najpierw przemyśleć sprawę, co ściąga się ot tak żeby nie płacić, a co, jeśli człowiek nie ma wyboru i nie może dostać oryginału :mad:
ODPOWIEDZ