Kobra uwagę na siebie zwrócił udziałem na nielegalu PST w 1999 roku. Jednak rap na "Uderzenie nr2" nie doczekał się kontynuacji. Zapał do twórczego działania wrócił, kiedy założył w duecie z Oldasem formację Wizja Lokalna. Ich kawałek pt. "Debiuty" ukazał się na poznańskiej składance wydanej w 2003 roku, pojawili się też na kilku koncertach. Naturalną koleją rzeczy miała być debiutancka płytka zespołu, jednak różnice wynikające z tempa pracy chłopaków, zmusiły Kobrę do stworzenia solowego materiału. Nielegal "Strzał w dziesiątkę", nagrywany w kilku różnych domowych studiach, ujrzał światło dzienne rok później.
Niedługo duet Kobra & Oldas wznowił prace nad płytą, w międzyczasie Kobra wydał solowo dwa mixtape'y na kradzionych bitach. Ich wspólny materiał "Klasyczie" zapowiedziany jest na grudzień 2006.


INFORMACJE O PŁYCIE:

Kobra "Mixtape" (2005)

01. Bzdura
02. Alkoholizm feat. Oldas
03. Jestem stąd
04. To jest czas, kiedy
05. Bragging 2
06. 15.VIII (DJ Simo) feat. Kada, Oldas, Def217
07. Wyrok (bonus)
08. Egzekucja feat. Oldas (bonus)
09. Kolejny feat. Oldas (bonus)

Label: nielegal, Poznań (2005)


RECENZJA:

W rapie generalnie jest tak, że na kiepskim bicie blaknie dobry rym, natomiast świetna produkcja wynosi na wyżyny nawet największe ofiary. Sztuką jest więc posiadać własne bity i rymy wysokiej klasy i szacunek wszystkim tym, którym to się udało. Biorąc pod uwagę powyższe, zawsze uważałam posługiwanie się wypróbowanymi zachodnimi bitami za pójście na łatwiznę. Kiedy jednak ktoś uczciwie określa swoją płytę jako mixtape i w dodatku jego twórczość sięga poziomu pożyczonych produkcji, to jestem w stanie takie działanie uznać, a nawet poprzeć. I tak jest w przypadku Kobry i jego współpracowników z Fataem Skład.

Kiedy wymieniałam opinie na temat Kobry z moim kolegą, stwierdził on, iż biorąc pod uwagę krąg skupiony wokół PDG, pod względem charyzmy, siły głosu i umiejętności, Kobra plasuje się zaraz po Góralu. Niewątpliwie jest on w posiadaniu mocy, za pomocą której na obecną chwilę może zdystansować lwią część podziemia. Mimo iż nigdy nie byłam zwolenniczką braggingu, to w tym, jednym z nielicznych przypadków, dałam się przekonać. Między innymi dlatego, że z całej masy mocnych, ostrych zwrotów wyławiam pierwiastek wrażliwości i osobistej refleksji podanych w niebanalny sposób. Ale najważniejszym jednak powodem jest duże uznanie dla wprawności w układaniu fraz i umieszczania ich na werblach.
"Bzdura" - pierwszy kawałek na płycie. W jednym z rymów Kobra mówi, że wygrywa w II turze niczym Kaczyński. Ja jednak śmiem twierdzić, że wygrywa już w I, czego mamy dowód w tym właśnie numerze który jest naprawdę "czystym rozbojem". Inny wers mówi: "Mam w plecaku CD Playera - robię głośno, tak że w tramwaju wszyscy bujają głową". Każdy kto kocha rap, jadąc środkiem komunikacji miejskiej i słysząc bit w czyichś słuchawkach, nadstawia z ciekawością uszu aby rozpoznać jaka to płyta. Miejmy nadzieję, iż jak najczęściej będziemy stwierdzać, że to mixape Kobry.
"Alkoholizm" - po zwrotce Oldasa, który w porównaniu z brudnym stylem Kobry sprawia wrażenie jakby układał rymy od linijki, ale prezentuje bardzo dobry poziom zarówno pod względem wykonania jak i lirycznym, "na petardzie" wjeżdża Kobra, który od tej pory we wszystkich utworach w których są goście, stanowi główne danie. Niewątpliwie umie się bawić, a dobry humor i hulaszczy nastrój udziela się słuchaczowi. Strasznie podoba mi się nutka ironii jaką Kobra potrafi się posługiwać w stosunku do własnej osoby. Mam na myśli teksty typu: "dziwki są moje, a przynajmniej tak mi się zdaje" czy też "nowy rok witam w wannie".
"Jestem Stąd" - temat już mocno wyeksploatowany, ale rozumiem chęć poruszenia go (pewnie jeszcze nie raz - trudno). Jednak jest w nim energia i dramat, które zresztą Kobra utrzymuje na każdym tracku. Refren wpada w ucho.
"To Jest Czas Kiedy" - jeden z moich ulubionych kawałków. Dość szorstko wyrażając uczucia, Kobra mówi o swoim trybie życia, który rujnuje jego związki. Nie jest cukierkowo, kiczowato i na siłę romantycznie, co sprawia, że numer jest realistyczny i trafia w serce.
"Bragging 2" - żywotnie, sprawnie, zaczepnie i z rozmachem. Świetny flow i treść - nic dodać nic ująć.
"15.VIII (DJ Simo)" - motyw jakich niewiele w polskim rapie, urodzinowy prezent dla DJ Simo grającego imprezy m.in. w Alcatraz. Oprócz Kobry mamy tu trzech gości: Kada (świetnie przerobiony z oryginału refren i żwawa zwrotka z wyborowymi tekstami typu "co to za dzień? (co?) 15 sierpnia, już wiesz czemu Maria była wniebowzięta"), Oldas oraz Def 217. Zwrotka Kobry jest wręcz wyśmienita - sposób w jaki zmontował ze sobą słowa jest godny podziwu. Kiedy się go słucha ma się wrażenie, że nie tylko bity są amerykańskie...
Oczywiście nie byłabym sobą gdybym się do czegoś nie przyczepiła i niestety, 3 ostatnie bonusy nieco psują moje wrażenia z płyty. "Wyrok", "Egzekucja" i "Kolejny" generalnie można by było skleić w jeden konkretny diss. To jednak tylko moja opinia i widocznie istniała potrzeba posłużenia się większą siłą rażenia. Abstrahując od tego, większość dissów, które słyszałam w porównaniu z tymi, które wyszły od Kobry były co najmniej taktowne. "Twoja panna [...] chce Cię rzucić, więc chce się puścić, zapytaj gdzie była kiedy się do Ciebie spóźni i co miała w ustach zanim dasz jej buzi", "chciałeś dissa więc podłożyłeś trzy bomby, ale rozbroiłem każdą z nich Panie Czasownik, twoje wersy to fala zbrodni językowych" - to jedne z wielu naprawdę dobrych wersów. Niesmak we mnie budzą odgłosy jakie kończą ostatni utwór, można by zapytać czy to nie lekka przesada? Próbuję jednak podejść do tego z odpowiednim dystansem Czy nie sądzicie, że GZA nie byłby zadowolony z tego co się dzieje na jego bicie ?

Podsumowując, Mixtape Kobry i Fataem Składu to jedna z najlepszych, poznańskich podziemnych pozycji jakie wyszły w 2005 roku. Nie podjęto tu może odkrywczych tematów i nie rozpoczęto rewolucji w postrzeganiu poznańskiego rapu, jednak warto przesłuchać płytę, by móc podziwiać solidny warsztat techniczny i liryczny, oraz energię i charyzmę jakie bez wątpliwości charakteryzują Kobrę.[Tylko zarejestrowani mogą widzieć linki. Kliknij Tutaj Aby Się Zarejestrować... Rejestracja trwa 30 sekund i jest darmowa!!]