Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Temat: Po pierwsze: Do czego służy ten cały sprzęt?

 1. #1
  Status
  Offline
  J-R
  Avatar J-R
  Użytkownik
  Dołączył
  Nov 2006
  Postów
  198
  Tematów
  110
  Lubię to!
  9
  Lubiany: 0 razy w 0 postach

  Po pierwsze: Do czego służy ten cały sprzęt?

  A więc najprościej jak się da macie opisane podstawowe zagadniena, jak i na zasadzie pytań i odpowiedzi wytłumaczone co i jak.
  Jeżeli chciałbyś zostać DJ'em moim zdaniem powinneś/aś znać te oto podstawowe zagadnienia.
  To takie minimum

  Po pierwsze. Do czego służy ten cały sprzęt?

  Wszystko zależy od tego co dokładnie potrzebujesz. Tutaj znajdziesz wskazówki, którymi możesz się kierować.

  Potrzebujesz jakieś źródło dźwięku. Gramofon stal się standardem przez prawie cały czas istnienia DJ'ingu. żeby odtwarzać dźwięk z gramofonu, będziesz potrzebować systemów i igieł. W miarę postępu technologii, konkurencje gramofonom robią odtwarzacze CD/mp3. Większość najnowszych odtwarzaczy CD potrafi odtworzyć wszelkie możliwe formaty AV zapisane na tym nośniku. Dlatego jak na wstępie, musisz się zastanowić czego oczekujesz od sprzętu.

  Musisz mieć tez na czym operować dźwiękiem. Pamiętasz może ogromne konsolety na koncertach, bądź w telewizji? DJ'je używają mniejszych wersji tych ogromnych urządzeń, a nazywają je mixerami DJ'skimi. Najczęściej posiadają dwa do sześciu kanałów, co oznacza ze
  możesz pod mixer podłączyć tyle źródeł dźwięku naraz, ile jest kanałów. Do różnicy między mixerem DJ'skim a studyjnym możesz zaliczyć również crossfader.

  Skoro masz już źródło dźwięku, i urządzenie na którym możesz dźwiękiem manipulować, potrzebujesz jakiegoś urządzenia nagłaśniającego [output device]. Mówiąc prościej, czegoś co fizycznie wywoła dźwięk. Wzmacniacz, radiomagnetofon, mini wieża, cokolwiek będzie dobre.
  Do domowego użytku powinny wystarczyć, ale już poważniejsze występy będą wymagać większej mocy wzmacniania i głośników. Jeśli masz już wszystko o czym piszemy, to zaczynamy zabawę.

  Jest mało DJ'i [i niech tak zostanie], którzy preferują miksowanie na komputerze. Jest wiele programów umożliwiających miksowanie plików mp3, bądź wav na twoim komputerze. Według mojej opinii te programy nie są nic specjalnie ciekawszym, a już na pewno nie dają tyle
  satysfakcji co prawdziwa DJ'ka. Jeśli nie masz pieniędzy, to może to być rozwiązanie dla Ciebie, ale i tak uważam, ze powinieneś zaopatrzyć się w sprzęt.

  To powinno wystarczyć na początek i odpowiedzieć na pytania dotyczące DJ'ingu. Powstanie kilka artykułów tej serii, które będą się bardziej zagłębiać w sztukę jaka jest DJ'ing i odpowie na
  wszelkie pytania początkujących.

  Gramofony

  W tym odcinku w poradach dla początkujących DJ'i omówimy to co powinieneś wiedzieć zanim kupisz swoje pierwsze gramofony [slangowo decki]. Są rożne właściwości które są niezbędne, a niektóre będą wpływać na twój styl miksowania, który sobie wyrobisz.

  Napęd paskowy czy bezpośredni? Jaka jest różnica?
  W gramofonach wyróżniamy dwa rodzaje przeniesienia napędu talerza: paskowy oraz bezposredni.

  W gramofonie paskowym, talerz na którym kładziesz płyty jest połączony z silnikiem za pomocą gumowego paska. Pasek jest owinięty wokół osi silnik i wokół osi talerza i łączy obydwie osie.

  Napęd bezpośredni to zupełne przeciwieństwo paskowego. Silnik jest umieszczony bezpośrednio pod talerzem, a talerz jest oparty na bolcu bezpośrednio podłączonym do silnika. Niektóre gramofony [jak Technics SL 1200s i Numark TTX-1 posiadają mocny magnes pod talerzem i
  drugi na silniku. To rozwiązanie służy podniesieniu momentu obrotowego silnika i odpowiada za rozruch talerza z pozycji STOP do prędkości użytkowej. Inne [jak Stanton STR8] opierają swoja
  technologie na ciężkim talerzu, który opiera się na bolcu, by obroty talerza były efektywne, ale niestety zatrzymanie talerza jest wtedy bardzo łatwe.

  Co to wszystko znaczy dla DJ'a? Chciałbyś na pewno kupić sprzęt, który Tobie najbardziej odpowiada. Napędem paskowy na pewno Tobie nie będzie odpowiadać, niezależnie od tego jak dobrej firmy będzie to gramofon, jak bardzo sprzedawca będzie go polecać i ile będzie kosztować. Takie gramofony są dobre do słuchania muzyki, ale proszę, nie kupuj gramofonu z napędem paskowym, nawet jeśli zaczynasz dopiero przygodę z DJ'ką.

  Powiedz, czemu gramofony kosztują tak dużo?
  Ahh,.... dobre pytanie. Jeśli przekopiesz strony dotyczące sprzedaży sprzętu DJ'skiego, odkryjesz ogromna ilość rożnych gramofonów, ich modeli, marek i ich właściwosci. Może to być trochę przytłaczające dla laika. Niektóre kosztują 500 pln, a inne nawet 3,500 pln.
  Jaka jest różnica?

  Ogólnie mówiąc, dostajesz to za co płacisz. Nie będę namawiać Cię do konkretnej marki gramofonu, ale podam kilka faktów, które pomogą Tobie w wyborze.
  Najtańsze gramofony to najczęściej gramofony paskowe, o których już wspomnieliśmy, że będziemy się trzymać od nich z daleka. Następne są gramofony ze średniej polki. Z reguły one są już z napędem bezpośrednim, ale maja mniejszy moment obrotowy silnika. Na koniec zostawiamy sobie najwyższe modele gramofonów. Więcej opcji,
  większy moment silnika i generalnie lepsze gramofony. Ale pamiętaj, ze nie potrzebujesz kupować od razu najdroższych deckow.

  O co chodzi z momentem obrotowym?
  Różne gramofony maja różne silniki i różne momenty obrotowe silnika. Generalnie dla gramofonu DJ'skiego im większy moment obrotowy tym lepiej. Jeśli planujesz zostać turntablistą albo będziesz eksperymentować ze skreczem, to wysoki moment obrotowy Ci się przyda. Wręcz będzie konieczny. Jeśli jesteś zainteresowany konkretnym modelem gramofonu, to przeglądaj stronę producenta, a dowiesz się wszystkiego na temat tego modelu.

  Czym jest duży suwak z boku gramofonu?
  Ten duży suwak to kontrola pitch'a. Jego zadanie to zwalnianie lub przyspieszanie obrotów talerza. Używasz tego by zrównać prędkość obu kawałków. Różne gramofony mają różne wartości pitcha. Większość ma za standard +/- 8%, niektóre +/- 16%, a jeszcze inne +/- 50%.

  A czemu niektóre gramofony maja ramie proste a inne zakrzywione?
  Rożne ramiona są zaprojektowane do rożnych zastosowań. Zakrzywione ramie [S-arm] zostało zaprojektowane aby igła była zawsze równoległa do ścieżki, po której się przesuwa. Jest to najbardziej tradycyjna metoda. Przyjęto też, że takie ramię daje
  najlepszą jakość dźwięku.

  Ramię proste jest wykorzystywane podczas skreczu. Zostało tak zbudowane aby wystapiła jak najmniejsza możliwość przeskoku igły na inna ścieżkę. Niestety jego wadą jest szybsze zużycie płyty i gorsza jakość dźwięku.

  To są podstawy które powinieneś wiedzieć na temat gramofonu. Mam nadzieje, że zawarte tutaj porady pozwolą się Tobie zorientować jaki gramofon potrzebujesz.

  Odtwarzacze CD

  W poprzednim odcinku opisane jest o standardzie [poprzednich dekad] sprzętu DJ'skiego, czyli gramofonie. Jednak z biegiem czasu i technologii został stworzony DJ'ski odtwarzacz CD. W tym odcinku zajmiemy się właśnie nim.

  Czym jest CD?
  Jeśli z jakiegoś powodu zniknąłeś na ostatnie 20 lat, to napisze Tobie że CD [Compact Disc] jest cyfrowym nośnikiem danych. Do jego zapisu i odczytu używa się lasera, który zapisuje dane w postaci wgłębień na powierzchni nośnika. Z reguły spotykamy CD o pojemności 700MB danych albo 80 minut wysokiej jakości muzyki. Jego średnicą to 5" czyli 12 cm

  Co CD może zrobić dla mnie?
  Nie pytaj się co CD może zrobić dla ciebie, a co ty możesz zrobić dla CD Każdy odtwarzacz CD ma inną paletę funkcji, które pozwolą Ci kontrolować muzykę puszczaną z CD, w pewnym sensie podobnie do płyty gramofonowej. Omówimy kilka z tych funkcji.

  Pitch Control - podobnie jak w gramofonie, jego zadanie to zwalnianie lub przyspieszanie obrotów talerza. Używasz tego by zrównać prędkość obu kawałków. Różne gramofony maja rożne wartości pitcha. Większość ma za standard +/- 8%, niektóre +/- 16%, a jeszcze inne +/- 50%.

  Kółko/Przycisk/Pokrętło Jog - jest to czuły manipulator. Dzięki niemu
  będziesz mógł łatwiej kontrolować muzykę. Służy z reguły do chwilowego zwalniania bądź przyspieszania muzyki. Jeśli kręcisz kółkiem z ruchem zgodnych ze wskazówkami zegara to muzyka przyspieszy, jeśli w kierunku odwrotnym, to zwolni. W niektórych odtwarzaczach można pod JOG podpiąć efekt i kontrolować go właśnie JOG'em.

  Platter - nowe, lepiej wykonane technicznie i technologicznie JOG'i. Jest to fizyczny talerz na przedniej płycie odtwarzacza. Pozwala zachować unikatowy styl oryginalnego vinyla w odtwarzaczu CD. Każda firma ma inne funkcje przypisana pod taki platter, np. Denon w serii DNS-3000 i DNS-5000 ma platerry obrotowe, w Pioneer-1000 imituje skrecz, jak na zwykłym gramofonie. Oczywiście platter zachowuje wszelkie właściwości JOG'a. Musisz się dobrze zastanowić zanim kupisz odtwarzacz, ponieważ różnych funkcji jest bardzo dużo.

  Cue Point - to funkcja której nie znajdziesz w gramofonach. Cue Point [hot cue] pozwala zachować jeden lub kilka punktów na płycie w pamięci odtwarzacza. Potem naciskasz odpowiedni przycisk i od razu odtwarzany jest moment muzyki, na którym zaznaczyłeś punkt cue.

  CD-Start - kolejna funkcja której nie znajdziesz w konwencjonalnym
  gramofonie. Z reguły ta funkcja jest dostępna jedynie w odtwarzaczu i mixerze tej samej firmy. Obie strony crossfadera na mixerze możesz przypisać do przycisku PLAY w odtwarzaczu. Ustawiasz sobie CUE point w odtwarzaczu, przesuwasz crossfader i CD zaczyna grać. Jeśli nauczysz się to obsługiwać to będziesz mógł zaoszczędzić trochę
  czasu na mixy, a twój styl będzie unikalny.

  Standardowe opcje odtwarzacza CD Play, Pause, Stop, Seek [przewijanie kawałków], Search [przewijanie kawałka]. Są to te same funkcje co w praktycznie każdym odtwarzaczu CD [CD radio samochodowe, discman itd.]

  Jak mogę puszczać muzykę na odtwarzaczu cd?
  Po prostu tak samo jak byś puszczał muzykę na gramofonie. Wsadzasz płytę, naciskasz CUE, naciskasz PLAY i już muzyka leci z głośników. Pamiętaj o zgrywaniu tempa piosenek.

  Dlaczego odtwarzacze tak różnią się miedzy sobą?
  Są dwa typy odtwarzaczy.
  Tabletop - to odtwarzacze pojedyncze, wolnostojące. Najnowsze "vinyl symulujące decki" są z reguły tabletopami.

  Rack mount - To odtwarzacze, najczęściej podwójne, które się umieszcza w ramie, którą można włożyć do skrzyni na sprzęt. Składają się ze sterownika i odtwarzacza właściwego. Sterownik i odtwarzacz są połączone kablem danych.

  Mixery

  W tej części będziemy kontynuować tematykę mixera DJ'skiego. Mixery DJ'skie są bardzo różnorodne pod względem stylu jak i funkcji. Rozwiejmy kilka nieścisłości.

  Jak dużo źródeł dźwięku możemy podłączyć pod mixer?
  Większość mixerow ma od dwóch do czterech kanałów. To znaczy ze możesz podłączyć i mixować tyle źródeł dźwięku naraz, ile mixer ma kanałów. Do tego dochodzi źródło dźwięku, jakim jest mikrofon. Większość modeli pozwala połączyć pod jeden kanał dwa do trzech źródeł dźwięku, ale nie można ich słuchać naraz. Mixery są zwykle wyposażone w kanały. Jeśli się przyjrzysz, to zobaczysz ze mixer
  podzielony jest na oznaczone cyferkami kanały. Z reguły wszystkie regulacje kanałów są ustawione pionowo na płycie mixera.

  A do czego są te przyciski?
  Omówię na przykładzie mixera dwukanałowego. Niestety różnorodność mixerow przytłacza i sam większości będziesz musiał dojść. Jeśli jakiejś funkcji nie znajdzie opisanej tutaj, to zajrzyj na strone producenta sprzętu.

  Crossfader - to poziomy suwak, z reguły położony w dolnej części mixera.
  Ten suwak pozwala łączyć płynnie dwa źródła dźwięku naraz. Dużo
  mixerów posiada funkcję korekcji krzywej ciecia crossfadera. Niemalże sama nazwa wskazuje o co chodzi. Jego znaczenie najbardziej doceniają turntablisci i ludzie skreczujacy.

  Up/Channel Fader - pozwalają kontrolować głośność dźwięku poszczególnych kanałów.
  EQ's - Equalizer - pozwala wyciąć pewny kawałek pasma dźwięku, Najczęściej podzielony na trzy grupy: tony wysokie, tony średnie i tony niskie. Operowanie odpowiednimi gałkami pozwala podbić albo wyciszyć konkretne pasmo.

  Gain/Trim - Jest to najczęściej gałka, która pozwala lekko zwiększyć głośność źródła dzwięku.

  Skad takie wysokie ceny mixerow?
  Podobnie jak z gramofonami. Płacisz za to co dostajesz. Droższe mixery mają więcej funkcji, są bardziej trwałe i doskonalsze technologicznie

  O co chodzi ze skrecz mixerami?
  Takie mixery są pozbawione wszelkich elementów, które mogłyby przeszkadzać podczas operowania kanałami i crossfaderem. Dlatego sekcja faderow jest pozbawiona praktycznie wszystkiego co zbędne. Wszystkie pozostałe rzeczy zostają przesunięte w górną cześć mixera.


 2. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. #2
  Status
  Offline
  Avatar Dyzm4
  Ekspert
  Dołączył
  Oct 2006
  Mieszka w
  Dublin
  Postów
  2,896
  Tematów
  74
  Lubię to!
  0
  Lubiany: 5 razy w 3 postach
  Bardzo dobre wyjaśnienie i odpowiedzenie na każde zadane pytanie...


 4. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podobne wątki

 1. Miuosh - Ten Świat, Ten Dzień
  By P@blo in forum Archiwum utworów
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 23-02-13, 11:47
 2. Feel - Cały ten świat
  By Marcingt in forum Archiwum utworów
  Odpowiedzi: 9
  Ostatni post / autor: 25-08-11, 18:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  


Jeżeli interesuje Cię forum muzyczne, stworzone z prawdziwej pasji i miłości do muzyki, to właśnie znalazłeś właściwe miejsce, które wychodzi na przeciw oczekiwaniom, nawet najbardziej wymagających użytkowników. Muzikum.pl forum muzyka, to przejrzyście, intuicyjnie i profesjonalnie prowadzony serwis muzyczny, który koncentruje ludzi interesujących się tą samą muzyką, dzielących się swoimi opiniami, doświadczeniami, a także muzycznymi propozycjami na forum. Muzyka to główny, a także podstawowy temat portalu, który rozwija różnorodne wątki, cieszące sie ogromną popularnością wśród czytelników. Na naszej witrynie, nie tylko znajdziesz ciekawe wątki, jakich tematem będzie muzyka Trance, dźwięki Rock'a, Rock& Roll'a, muzyki Retro, R'n'B, Disco Polo, czy Hardstyle & Jumstyle, klubowa muzyka, muzyka dance, muzyka impreza i wielu innych gatunków muzycznych, lecz także przeczytasz najgorętsze newsy z branży muzycznej. Prezentujemy również sylwetki oraz biografie Muzycznych Producentów, a także DJ -ów pochodzących z Polski oraz zza granicy. U nas dowiesz się, do którego klubu, bądź dyskoteki warto zajrzeć, a których lepiej unikać. Informujemy o nadchodzących imprezach klubowych, eventach, a także, o aranżowanych spotkaniach użytkowników. Na muzikum.pl najnowsza muzyka , nie tylko posłuchasz ulubionych kawałków, ale także odkryjesz nowe dźwięki poszerzając swoje, muzyczne horyzonty. Z łatwością dołączysz do tej grupy naszych użytkowników, których muzyczne preferencje będą Ci bliskie i zaczniesz współtworzyć społeczność ludzi kochających muzykę, ponad wszelkimi podziałami.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150