Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 18

Temat: 33 pomysły na odzyskanie natchnienia

 1. #1
  Status
  Offline
  music-producer.png Avatar Ciastek
  Specjalista
  Dołączył
  Dec 2008
  Postów
  1,695
  Tematów
  295
  Lubię to!
  10
  Lubiany: 7 razy w 4 postach

  33 pomysły na odzyskanie natchnienia

  Polecam wam ten ciekawy artykuł  Początkowy proces powstawania utworu muzycznego jest chyba najbardziej ekscytującym momentem tworzenia. Lecz nie zawsze idzie gładko. Naszedł was kiedyś Brak Natchnienia? Mnie tak. Właściwie to "definitywnie rzucam granie" z tego powodu przynajmniej raz w miesiącu. Normalka. Tak naprawdę, to już się przyzwyczaiłem. Po prostu czasem wściekam się na brak własnego talentu, na pogodę, na niewłaściwie brzmiący sprzęt...
  Pogody winić się nie da, sprzęt następnego dnia sprawuje się jak trzeba, a drugim Paulem McCartney'em i tak nie będę. Czasem brakuje tylko pomysłów albo inspiracji. Warto odłożyć wtedy muzykę na kilka dni, zająć się gotowaniem, ogródkiem czy ogłoszeniami motoryzacyjnymi. W takiej chwili oddechu od muzyki powstał właśnie ten tekst dotyczący tworzenia i pobudzenia własnej kreatywności. Mam nadzieję, że 33 pomysły natchną kogoś poza mną do zrobienia ciekawszych kompozycji i lepszych produkcji.

  1. Jeśli nie jesteś zdecydowany lub po prostu nie wiesz (czasem warto to przyznać) do kogo chcesz dotrzeć ze swoją muzyką, wówczas małe są szanse, że trafisz do właściwego odbiorcy. Chińczycy od wieków do znudzenia powtarzają całemu światu następujące zdanie: jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, wówczas nigdy tam nie dojdziesz. Sprecyzuj jasno swój cel i podczas pracy zmierzaj w tym kierunku. Jeśli jest Ci trudno się określić i zdecydować dla kogo komponujesz muzykę, postaw sobie limit czasowy – np. do końca miesiąca zdecydujesz czy to, co robisz, to ma być radosny dance, łagodny chillout czy muzyka do słuchania na "jamniku" w piwnicy i rapowania (razem z Tobą) zbuntowanych tekstów. Te przykłady to oczywiście przenośnia, ale postaw sobie jasny cel, a od razu przyjdzie natchnienie do nowych utworów.

  2. Jeśli wydaje Ci się, że robisz muzykę relaksacyjną, do słuchania w sypialni, włącz ją sobie wieczorem, gdy idziesz do łóżka. Jeśli tworzysz dance, włącz swoją twórczość rozbawionym przyjaciołom na imprezie. To najlepszy sposób, by ocenić czy Twoja praca do czegoś się nadaje. Jeśli stwierdzisz, że nie chwyta, patrz punkt 1. Jeśli stwierdzisz, że to nieważne, bo robisz muzykę dla siebie, patrz punkt 3.

  3. Jeśli używasz ciągle kilku tych samych brzmień syntezatorów (szczególnie programowych), zamień ich role. Wykorzystaj syntezator, którego zazwyczaj używasz do brzmień basowych na ścieżce padu i odwrotnie. Niech instrumenty zagrają brzmieniami, z których rzadko w nich korzystasz. Poza tym fortepian nie zawsze musi brzmieć klasycznie jak fortepian (czytaj: często sztywno i nieciekawie), równie dobrze może brzmieć jak fortepian potraktowany dziwacznym przesterem. Jeśli brzmi odlotowo i sprawia, że utwór zaczyna się wyróżniać wśród innych, to musisz zadać pytanie – czy ktoś nam tego zabroni...?

  4. Masz pętlę perkusyjną a do tego linię basu zapisaną w MIDI i nie wiesz co dalej z tym zrobić? Skopiuj linię basową na inną ścieżkę, dodaj do każdej nuty dwie takiej samej długości i w interwale np. trzech półtonów, ustaw do tego brzmienie typu chord lub electric piano, albo jakie chcesz. Możesz też na nowo stworzonej ścieżce ustawić brzmienie gitary z włączonym arpeggiatorem i efektem delay. Chodzi o to, by ścieżka miała inne brzmienie niż ścieżka basowa będąca pierwowzorem. A może dać dwie ścieżki basowe...?

  5. Słuchaj każdego rodzaju muzyki, nawet takiego, do którego Ci najdalej. Zdziwisz się ile można podchwycić inspirujących pomysłów właśnie z gatunków, które na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie odległe od hip-hopu czy trance'u, który tworzysz.

  6. Przysłuchaj się bliżej utworowi, który uważasz za udany i coś z niego skopiuj. Nie dosłownie. Może usłyszysz jakieś ciekawe rozwiązania aranżacyjne, harmoniczne, fajny akord, do którego dołożysz następny od siebie itp. To nie plagiat, tylko nauka od lepszych.

  7. Od jednej z najważniejszych osób polskiego przemysłu płytowego usłyszałem kiedyś wyjątkowo celną uwagę: "W Polsce jest tak mało przebojowych wykonawców, ponieważ artyści nie wiedzą tego, że dla zrobienia przeboju wystarczy solidnie przestudiować wszystkie numery Abby". Nie wiesz, co sądzić o tej opinii...? Takie tezy nie biorą się znikąd. Madonna wydała fortunę na prawa do dźwięków z "Gimmie Gimmie" użytych w jej ostatnim singlu "Hung Up", a "Hung Up" już od trzech miesięcy okupuje pierwsze miejsca list przebojów i nie zanosi się na zmiany. Co to jest Abba? To taka grupa. Ze Szwecji.

  8. Nie chcesz tworzyć przebojów jak Abba i Madonna? W porządku. Na pewno masz swoje kultowe płyty, na których można znaleźć dobre pomysły w danym gatunku. Przesłuchaj jedną z nich już dziś. Otwórz uszy i zapomnij, że kiedykolwiek wcześniej ją słyszałeś. Natchnienie przyjdzie gdzieś pomiędzy utworami numer dwa i numer trzy. Nie masz i nie znasz żadnej takiej płyty? Wróć do punktu 7.

  9. Uruchom w odtwarzaczu płytę, którą lubisz, natomiast w sekwencerze włącz nagrywanie i zacznij grać na instrumencie (syntezator, gitara) do muzyki, którą słyszysz. Nie powtarzaj partii z płyty, tylko graj swoje dźwięki do tego utworu. Gdy kilkakrotnie powtórzysz tę czynność okaże się, że w prosty i szybki sposób nagrałeś kilka ścieżek, z których można zrobić nowy kawałek!

  10. Gdy masz podstawy utworu, który wydaje się nawet do rzeczy, spróbuj zmienić jego tonację. Czasem, choć trudno to wytłumaczyć, podniesienie tonacji o pół tonu może dodać piosence niesłychanej świeżości. Świeżości powodującej oczywiście, że rzucisz się do pracy nad hitem, który niebawem zwali z nóg pół Polski, a może i ćwierć Szwecji.

  11. Wprowadź do utworu różnego typu zmiany dynamiczne. Momenty mocniejsze, głośniejsze, przykuwające uwagę i fragmenty łagodniejsze, które"podprowadzą" słuchacza do tych najbardziej chwytliwych części utworu. Stosuj różne długości refrenów czy zwrotek i zmień w paru miejscach układ akordów tak, by utwór był ciekawy i nie uśpił człowieka po 20 sekundach.

  12. By znaleźć natchnienie zamień się z kolegą-muzykiem na instrumenty. Na tydzień lub dwa, a jeśli kompletnie brakuje Ci weny, to nawet na miesiąc. Także w tym przypadku, gdy on jest gitarzystą a ty klawiszowcem. Lub odwrotnie. Zamień się nawet wtedy, gdy on ma tańszy sprzęt od Twojego. Gdy twój klawisz (bądź Strato) wróci do Ciebie, zobaczysz jaki to inspirujący instrument.

  13. Jeśli używasz samych syntezatorów VST/DX i nie masz na co się zamienić z innym muzykiem, spróbuj pożyczyć od kogoś na tydzień gitarę. Następnie skleć i nagraj na niej tyle nowych dźwięków, ile będziesz w stanie. Nowe źródło inspiracji? Nowe sample? Nagraj ich jak najwięcej! Powstaną z tego co najmniej trzy utwory. A wśród tych trzech jeden dobry. Warto spróbować.

  14. Kolega gitarzysta nie chce pożyczyć Ci wiosła? Zaproś go do siebie i spróbujcie nagrać coś razem. Każdy ma jakieś pomysły i co dwie głowy to nie jedna. Kto wie, może to on da Ci jakąś ciekawą wskazówkę dotyczącą Twojej twórczości albo używanych brzmień. Powie np.: daj sobie spokój z tym MIDI i zabierz się do pracy. A może dokooptujecie dwie śpiewające dziewczyny i historia potoczy się zupełnie inaczej niż byś się tego spodziewał?

  15. Jeśli masz fajny układ akordów, używasz ich do zwrotki, ale nie wiesz co dalej zrobić w utworze, po prostu odwróć kolejność tych akordów i zmontuj z tego dalszą część piosenki.

  16. Albo odwrotnie. Zrób cały kawałek na jednej sekwencji akordów i niczym się nie przejmuj. Eric Prydz zbił majątek na jednej, powtarzanej w kółko frazie w kawałku "Call On Me". Dodajmy, że sam tej sekwencji nie wymyślił. Utwór napisał Steve Winwood, a Eric (też ze Szwecji) dopisał się jako współautor tylko za to, że wiedział jak modnie zapętlić drugi wers refrenu potraktowany loopem i jednym efektem przez niespełna trzy minuty. To się nazywa kreatywność!

  17. Jeśli masz jakiś fragment i nie wiesz co dalej, skopiuj go w dalszej części piosenki, następnie potnij powstałą część używając efektu typu chopper, nie bojąc się ekstremalnych ustawień. Tak jak zrobił to ze swoimi dźwiękami Mylo na debiutanckim albumie "Destroy Rock'n'Roll".

  18. Mylo użył choppera, Eric Prydz jednej pętli i kompresora z presetem Pump. Po co ich naśladować. Znajdź swój efekt, którego użyjesz ekstremalnie i oprzesz na tym całe Swoje brzmienie.

  19. Zawsze włączaj nagrywanie w sekwencerze, gdy testujesz demo nowego softsyntha. Podczas takiej zabawy i przesłuchiwania brzmień za każdym razem przychodzą do głowy świeże i naturalne pomysły inspirowane nowym instrumentem. Włączaj też guzik Record wtedy, gdy grasz dla przyjemności. Obojętne na czym. Niechby to były dudy czy kobza. Kto wie, ile świetnych melodii przepada dlatego, że zamiast do pamięci komputera/rejestratora odleciały w niepamięć.

  20. Staraj się używać w utworach barw o różnej dynamice. Nie pakuj do jednego utworu samych agresywnych, tłustych dźwięków – tłustych bębnów, tłustego padu, tłustego basu (stereo) i przesterowanego wokalu na wierzch. W ten sposób szybko można się zmęczyć własnymi dźwiękami i stracić ochotę do pracy. W tym kontekście zastanawiam się jak Liam Howlett wytrzymał proces nagrywania i produkcji ostatniej płyty Prodigy, którą wypełnił po brzegi ostrymi dźwiękami do tego stopnia, że można posłuchać jej najdłużej przez 3 minuty. Potem już tylko boli głowa.

  21. Zawsze miej przy sobie notes, dyktafon lub telefon z pamięcią, aby móc zapisać pomysły, które przyjdą Ci do głowy w najmniej spodziewanym momencie.

  22. Wypróbuj w praktyce każdy, nawet najbardziej niedorzeczny pomysł kompozycji lub aranżu zanim wyrzucisz go do kosza. Zostaw wszelkie "uznane" zasady i zrób coś wbrew powszechnym regułom. Bądź prekursorem nowego stylu!

  23. W poszukiwaniu natchnienia wrzuć plik bębnów MIDI na ścieżkę z ustawioną barwą ostrego syntezatora. Drobna korekta i możesz mieć nowy riff.

  24. Zmień otoczenie, w którym zawsze pracujesz nad muzyką. Przestaw meble, kup nową podkładkę pod mysz, zmień tapetę na pulpicie komputera. Może potrzebujesz nowego fotela, a może nowego studia?

  25. Jeśli tworzysz muzykę klubową, idź do klubu w piątek czy sobotę, dwa tygodnie z rzędu. Z nowej perspektywy usłyszysz więcej inspirujących dźwięków niż siedząc w domu ze słuchawkami.

  26. Jeśli tworzysz w nocy spróbuj nagrać coś w południe. Gdy grasz w dzień, dopiero w nocy zanurkuj do świata dźwięków. 27. Ogranicz listę używanego sprzętu. To zawsze działa! Zostaw sobie jeden, góra dwa instrumenty i oprzyj na nich cały aranż.

  28. Ogranicz liczbę ścieżek w sekwencerze do czterech: bębny, bas i coś do tego. Skup się na kompozycji zamiast na skomplikowanych aranżach. Sprawdziło się to w przypadku The Beatles, sprawdzi się i teraz.

  29. Ustal sobie limit czasowy. Jeśli nie wpadniesz na sensowny pomysł w ciągu godziny, odłóż to na później. Zazwyczaj pomaga – ja w takim przypadku doznaję olśnienia dotyczącego właściwych akordów na kilka minut przed końcem ustalonego czasu.

  30. Często najlepsze płyty powstają w pośpiechu. W ciągu jednego tygodnia. Remiksy w ciągu jednej godziny. Nawet, jeśli nie masz wydawcy, który wyznaczył Ci termin premiery, sam ustal sobie datę zakończenia projektu i wyobraź sobie, że do tego dnia nagrasz płytę czy utwór. Żmudne dłubanie w strukturze dźwięków zabija kreatywność i prowadzi do znudzenia. Działaj w pośpiechu, to może być ekscytujące... (coś o tym wiemy, mamy tak co miesiąc – przyp. red.).

  31. Zmień rytmy. Siedzisz w breakach czy hip-hopie i nic nie wychodzi? Albo włączasz proste pętle typu umcy-umcy i zastanawiasz się, dlaczego nie możesz złożyć do tego przyzwoitych dźwięków? Po co się męczyć. Znajdź ulubiony rodzaj rytmów, w których czujesz się najlepiej i graj do rytmów, które czujesz, a nie do pętli, które akurat kolega ściągnął z internetu. Właściwy rytm poprowadzi Cię w dobrym kierunku. Określ jaki rodzaj rytmu lubisz i czujesz i tego się trzymaj.

  32. Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj tego co robią inni. Ucz się od najlepszych. Natchnienie nie zawsze przychodzi wtedy, gdy tego chcemy, ale wśród miliona płyt nagranych przez innych na pewno znajdziesz taką, która cię zaintryguje i zainspiruje do stworzenia czegoś nowego. A poza tym – Dr.Dre czy ATB także mają gorsze dni. "Bez natchnienia kilka dni, możesz mieć i Ty". Ot co.

  33. Włącz pozytywne myślenie. Załóż sobie, że teraz zrobisz coś niesamowitego. Uruchom sprzęt i zrób coś niesamowitego!

  Tomasz Hajduk (EiS 04-2006)


  "Co innego muzyka, która wywołuje emocje, a co innego emocje, które pretendują do tytułu muzyki..."

 2. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 3. #2
  Moudy
  Avatar Moudy
  No ciekawie, ja zawsze stosuje podobne metody dlatego jestem mentosem


 4. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 5. #3
  Status
  Offline
  komisja-rekrutacyjna.pngfriend.png Avatar radekdudek11
  Specjalista
  Dołączył
  Dec 2009
  Postów
  1,651
  Tematów
  221
  Lubię to!
  44
  Lubiany: 89 razy w 73 postach
  30. Często najlepsze płyty powstają w pośpiechu. W ciągu jednego tygodnia. Remiksy w ciągu jednej godziny.
  Jak na SB pisalem ze robie kawalki w 4 godziny to mnie wysmiali


 6. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 7. #4
  Status
  Offline
  Avatar Cj Ex3
  Ekspert
  Dołączył
  Jul 2008
  Mieszka w
  Szczecin
  Postów
  3,606
  Tematów
  363
  Lubię to!
  105
  Lubiany: 158 razy w 87 postach
  Cytat Napisał radekdudek11 Zobacz post
  30. Często najlepsze płyty powstają w pośpiechu. W ciągu jednego tygodnia. Remiksy w ciągu jednej godziny.
  Jak na SB pisalem ze robie kawalki w 4 godziny to mnie wysmiali
  Ja robię melo, czekam dwa miesiące, jak znajdę pasujący vox lub mi się zachce to kawałek powstaje w dwa dni. A potem miesiąc małych poprawek.


 8. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 9. #5
  Status
  Offline
  komisja-rekrutacyjna.pngmusic-producer.png Avatar DjOhma
  Ekspert
  Dołączył
  Mar 2008
  Mieszka w
  Szczecin
  Postów
  5,369
  Tematów
  620
  Lubię to!
  294
  Lubiany: 319 razy w 162 postach
  ja jak mam wenę to też dosyć szybko mi wychodzą wałki.
  Czasem mam, że siedze nad utworkiem tydzien badz dwa a czasami zrobie w 3 godziny najszybciej jaki zrobilem kawalek to chyba w 40 min^^ ale ogolnie 4-5 h siedze nad jakims kawalkiem.. Remixy mi chyba szybciej wychodzą bo często wzoruje się na midi wiec trochę kombinowania mamy za sobą

  POLUB MNIE i bądź na bieżąco !!

 10. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 11. #6
  Moudy
  Avatar Moudy
  Ja nie schodze poniżej 2 dni


 12. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 13. #7
  Status
  Offline
  Avatar cj feelip
  Nowicjusz
  Dołączył
  Jun 2009
  Postów
  85
  Tematów
  40
  Lubię to!
  2
  Lubiany: 3 razy w 2 postach
  temat Ciastka zachęca do robieni własnego utworku, ale te posty pod nim no to sie odechciewa, jak ktoś moze robić utwór w 40 minut, masakra, ciekawe ile czasu zajeło zrobienie Nucvise'owi tego kawałka : "it takes time"
  tytuł mówi sam za siebie, chodź zanim oficjalnie pojawił się album , to mineły 2 lata.


 14. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 15. #8
  Status
  Offline
  music-producer.png Avatar lsudny
  Ekspert
  Dołączył
  Aug 2009
  Postów
  2,923
  Tematów
  88
  Lubię to!
  13
  Lubiany: 14 razy w 13 postach
  Te dwa lata nic nie świadczą - zazwyczaj od ukończenia i masteringu całego albumu do wydania go mija okres ponad pół roku. Nie wiem jak to jest w muzyce typu taki trance, house czy elektro, ale wiem jak jest w pozostałych.

  Kawałek w 40 minut? Chyba jakieś pitu pitu, a nie kawałek. W sumie to miałem jeden utwór, nad którym pracowałem (dane z licznika w FL'u) ponad 10 godzin przez dwa miesiące.


 16. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 17. #9
  Status
  Offline
  music-producer.png Avatar Ciastek
  Specjalista
  Dołączył
  Dec 2008
  Postów
  1,695
  Tematów
  295
  Lubię to!
  10
  Lubiany: 7 razy w 4 postach
  Oooo, Kuba a powiedz gdzie ten licznik, sprawdziłbym ile mi schodzi czasu Co do okresu od ukończenia do wydania to jest tak jak piszesz, najczęściej to 3-6 miesięcy czekania

  "Co innego muzyka, która wywołuje emocje, a co innego emocje, które pretendują do tytułu muzyki..."

 18. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 19. #10
  Status
  Offline
  music-producer.png Avatar lsudny
  Ekspert
  Dołączył
  Aug 2009
  Postów
  2,923
  Tematów
  88
  Lubię to!
  13
  Lubiany: 14 razy w 13 postach


  Options > Project info


 20. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 21. #11
  Status
  Offline
  Avatar Violet Rocket
  Specjalista
  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  Elblag
  Postów
  1,330
  Tematów
  68
  Lubię to!
  0
  Lubiany: 3 razy w 2 postach
  Mało inspirujące, bardziej szablonowe i skierowane do ludzi którym brakuje osobowości w tworzeniu.

  25. Jeśli tworzysz muzykę klubową, idź do klubu w piątek czy sobotę, dwa tygodnie z rzędu. Z nowej perspektywy usłyszysz więcej inspirujących dźwięków niż siedząc w domu ze słuchawkami.


  TO już całkiem śmiech na sali. Ja nie chodze do klubow bo nie znosze sluchac tam utworow Lady Gagi czy innego scierwa...


 22. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 23. #12
  Status
  Offline
  music-producer.png Avatar lsudny
  Ekspert
  Dołączył
  Aug 2009
  Postów
  2,923
  Tematów
  88
  Lubię to!
  13
  Lubiany: 14 razy w 13 postach
  Rocket, zauważ że tekst jest z 2006 roku.


 24. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 25. #13
  Status
  Offline
  promo-dj.png Avatar psysutra
  Klubowicz
  Dołączył
  Feb 2010
  Postów
  484
  Tematów
  83
  Lubię to!
  0
  Lubiany: raz, w jednym poście
  Rocket, a kto mówi o klubach-tanzbudach? Ja sobie chadzam na Psylesię i co wracam z imprezy to mam zrobiony numer jakiś w kilka godzinek łącznej pracy nad projektem


 26. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 27. #14
  Szajgus15
  Avatar Szajgus15
  Bardzo dobry i przydatny tekst ale ten pkt 24 to jakaś bzdura ; ]


 28. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 29. #15
  Status
  Offline
  music-producer.png Avatar lsudny
  Ekspert
  Dołączył
  Aug 2009
  Postów
  2,923
  Tematów
  88
  Lubię to!
  13
  Lubiany: 14 razy w 13 postach
  Ja akurat zmieniam tapety na komputerze najrzadziej co tydzień


 30. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  


Jeżeli interesuje Cię forum muzyczne, stworzone z prawdziwej pasji i miłości do muzyki, to właśnie znalazłeś właściwe miejsce, które wychodzi na przeciw oczekiwaniom, nawet najbardziej wymagających użytkowników. Muzikum.pl forum muzyka, to przejrzyście, intuicyjnie i profesjonalnie prowadzony serwis muzyczny, który koncentruje ludzi interesujących się tą samą muzyką, dzielących się swoimi opiniami, doświadczeniami, a także muzycznymi propozycjami na forum. Muzyka to główny, a także podstawowy temat portalu, który rozwija różnorodne wątki, cieszące sie ogromną popularnością wśród czytelników. Na naszej witrynie, nie tylko znajdziesz ciekawe wątki, jakich tematem będzie muzyka Trance, dźwięki Rock'a, Rock& Roll'a, muzyki Retro, R'n'B, Disco Polo, czy Hardstyle & Jumstyle, klubowa muzyka, muzyka dance, muzyka impreza i wielu innych gatunków muzycznych, lecz także przeczytasz najgorętsze newsy z branży muzycznej. Prezentujemy również sylwetki oraz biografie Muzycznych Producentów, a także DJ -ów pochodzących z Polski oraz zza granicy. U nas dowiesz się, do którego klubu, bądź dyskoteki warto zajrzeć, a których lepiej unikać. Informujemy o nadchodzących imprezach klubowych, eventach, a także, o aranżowanych spotkaniach użytkowników. Na muzikum.pl najnowsza muzyka , nie tylko posłuchasz ulubionych kawałków, ale także odkryjesz nowe dźwięki poszerzając swoje, muzyczne horyzonty. Z łatwością dołączysz do tej grupy naszych użytkowników, których muzyczne preferencje będą Ci bliskie i zaczniesz współtworzyć społeczność ludzi kochających muzykę, ponad wszelkimi podziałami.


Najlepsze DemotywatoryDarmowy Katalog
Najlepsze DemotywatoryDarmowy KatalogSex Randki

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147