Witam,

Tak się złożyło, że kuzynka poprosiła mnie, abym na jej rodzinnych urodzinach był osobą odpowiedzialną za odtwarzanie muzyki. Problem polega na tym, że są to jej 18 urodziny, a impreza odbywać będzie się jak to bywa często na wsiach w strażackiej sali remizy, na której będzie obecna cała rodzina w różnym przedziale wiekowym.
Mam zebraną wstępnie bazę utworów, jednak nie chce wrzucić tego wszystkiego do przysłowiowego Winampa, kliknąć odtwarzanie losowe i gotowe.

Postanowiłem, że pójdę krok do przodu i "pokatalogowuje" muzykę. No i tutaj zaczynają się dla mnie schody. Wpadłem pierw na pomysł, że uporządkuje muzykę z podziałem na utwory polskojęzyczne, zagraniczne oraz odpowiednio w tempie szybkim i wolnym, jednak zastanawiam się czy ten pomysł ma sens... Następnie na podstawie tego podziału utworzyłbym playlisty, które w zależności od np. ilości osób na parkiecie oraz nastroju zmieniałbym co 4-5 utwory, aby zróżnicować rodzaj muzyki.

Zacząłem wstępnie tworzyć takie playlisty testowe i testować do tego celu różne programy, no i tak. Zacząłem od Winampa tutaj problem zaczął się już na sam początku, ponieważ po odtworzeniu 1 playlisty i po przejściu po 3 utworach do 2 playlisty, a następnie znowu powrót do 1, program nie zapamiętuje odtwarzanych wcześniej utworów, w związku z czym zdarzać się może sytuacja, że niektóre piosenki będą odtwarzane kilkukrotnie, a tego chcę uniknąć. Myślałem, o otworzeniu 4 osobnych okien programu, na których będzie znajdowała się inna playlista, jednakże możliwe jest otworzenie tylko 1 okna.

Następnym programem był MediaMoney, problem podobny do Winampa. Jednak podoba mi się w nim funkcja Auto DJa, porządkowanie utworów na podstawie danych z internetu (jednak nie zawsze ona działa, przy korzystaniu z starszych utworów), pobieranie okładek, a nawet tekstu piosenki.

W celu katalogowania muzyki postanowiłem zainstalować Mp3Tag jednak póki co nie mam obecnie pomysłu jak się za to zabrać, żeby było dobrze wszystko uporządkowane.

Ostatnim moim krokiem była instalacja programu VirtualDJ. Z niego jestem ciut więcej zadowolony. Po wstępnym ogarnięciu zauważyłem, że w przypadku odtwarzania utworu, na liście z muzyką jego ikona nutki zmienia się na przekreśloną co świadczy o niejakim wykorzystaniu piosenki, a jednocześnie zabezpieczenie przed kolejnym automatycznym odtwarzaniem. Jednak i ten program nie do końca mi odpowiada, ponieważ po utworzeniu swoich 4 playlist i załadowaniu jednej z nich do AUTOMIXA, program nie odtwarza muzyki losowo, a jedynie po filtrze i tak np. jeżeli uporządkuje muzykę po filtrze Artist okaże się, że np. utwory LadyPank będą odtwarzane jeden po drugim, jak uporządkuje po Nazwie to utwory będą automatycznie odtwarzane w kolejności alfabetyczne A-Z; Z-A, to też nie jest najlepsze dla mnie rozwiązanie. Kolejna niedogodność jest taka, że w przypadku zmiany 1 playlisty na 2 playlistę, konieczne jest usunięcie tej pierwszej, ze względu na to, że w przypadku dorzucenia 2 playlisty do AUTOMIXA, program nie daje możliwości posortowania utworów względem przynależności do playlist i wszystkie utwory z obydwu playlist w AUTOMIXie się mieszają. Na plus zasługuje wybór kilku wariantów Auto DJa.

Proszę Was o pomoc w jaki sposób oraz przy użyciu jakich narzędzi mam do tego problemu podejść, aby rozwiązanie byłoby jak najlepsze. Dodam, że nie zamierzam bawić się w pseudo DJa czy prezentera, który będzie przez całą imprezę siedział przed lapkiem i co każdy utwór zmieniał ręcznie piosenki. Nie chcę także tak jak pisałem wcześniej wrzucić całego mojego zbioru muzyki do programu i za pomocą przycisku "Losuj" rozwiązać problem, bo wówczas atmosfera na parkiecie będzie nijaka, dojdzie do tego, że program wybierze 1 piosenkę którzy wszyscy znają i chcą się bawić, a następnie wybierze z automatu dwie wolne przy których tylko nie liczni chcą potańczyć, a wówczas reszta zniechęcona usiądzie przy stołach.

Myślałem, również o nazwaniu każdego utworu z osobna tzn. utwór 1a. tytuł. wykonawca, 1b, 1c, 1d itd. przy czym np. trzy pierwsze utwory 1a, 1b, 1c w tempie szybkim, utwór 1d w tempie wolnym i potem znowu 3 szybkie, 1 wolny, jednakże po pierwsze zmiana powiedzmy 500 nazw utworów to trochę duże poświęcenie czasu, prędzej mi braknie alfabetu, a po drugie nie będę miał wpływu na to co się obecnie dzieje na parkiecie, bo powiedzmy, że jeżeli ludzie będą się dobrze bawili to chciałbym, aby zamiast np. 3 szybkich utworów było 5, a nie od razu z automatu zmiana tempa na wolne. Dlatego wpadłem na pomysł utworzenia czterech folderów/playlist: 1. polskie, szybkie; 2. polskie, wolne; 3. zagraniczne, szybkie; 4. zagraniczne, wolne.

To tyle. Liczę na Waszą pomoc.

Pzdr,
Krzysiek