Podpinanie ścieżki do dwóch sidechaine'ów w trybie peak.

Awatar użytkownika
darXide
Specjalista
Posty: 1347
Rejestracja: 28 kwie 2006, 18:33

Podpinanie ścieżki do dwóch sidechaine'ów w trybie peak.

Post autor: darXide »

Słowem wstępu powiem co ten art ma na celu i w jakich sytuacjach się przyda. Ten "trick" przyda się tam, gdzie chcemy, żeby nasza ścieżka reagowała na dwa elementy. Teoretyczna sytuacja, mamy bass i chcemy, żeby zapompował do stopy i do snare'a, jest to bardzo przydatne przy robieniu breakbeatów, dubstepu, czy dnb. Lecz wykorzystać to można w taki sposób, jaki nam tylko przyjdzie do głowy.

Jedziemy więc z koksem.

Najpierw wykonamy pierwszy sidechain na naszej ścieżce basu. Podepniemy go pod kanał stopy.

Wstawiamy na kanał stopy Peak Controller.

Następnie podpinamy pod niego pokrętło głośności, które znajduje się w step sequencerze (F6). Przy podpinaniu można użyć jakiejś formuły, która będzie definiować w jaki sposób pokrętło będzie się poruszać podczas wykrycia sygnału (pamiętajmy, że pracujemy w trybie peak). Jak bardzo ważna jest formuła, przekonamy się, gdy będziemy wykonywać drugi sidechain.

Żeby było prościej wytłumaczyć można użyć podstawowej funkcji "Input"

Ja jednak mając swoje ulubione schematy, pozwoliłem sobie na wykorzystanie gotowej formuły "Inverted Log Scale", czyli wykres funkcji logarytmicznej, po czym odwracam ją o 90 stopni korzystając z prostych działań matematycznych, cała formuła wygląda więc:

1-Tension(Input,-10)

Oczywiście nie zapominamy, o tym żeby wybrać z "internal controller" nasz peak controller w trybie peak.

na czerwono zaznaczyłem pokrętło, które podpinamy w tym momencie.

Teraz zostało nam doszlifować pompeczke, żeby była dokładnie taka jak się nam podoba, otwieramy więc peak controller i kręcimy wg uznania.

Teraz zajmiemy się drugim sidechainem. Chcemy teraz podpiąć nasz bass do drugiego peak controllera, aby reagował na snare'a. W tym celu stawiamy oczywiście na kanale snare'a peak controller. Teraz wchodzimy do channel settings naszego syntezatora generującego bas i wchodzimy w zakładkę misc. W polu level adjustment mamy następne pokrętło regulujące głośnoć. Domyślacie się już pewnie, co chcę zrobić. Podpinamy więc to pokrętło do peak controllera znajdującego się w racku efektów snare'a. Największy problem w tym, że to pokrętło po przekroczeniu wartości 50 % najprawdopodobniej zacznie wam przesterowywać, a już na pewno dźwięk będzie nieporównywalnie głośniejszy niż po pierwszym sidechainie. W celu zniwelowania tego efektu, musimy tak zedytować formułę, aby pokrętło nie przekraczało wartości 50 %. Nie jest to trudne, wystarczy, że naszą formułę podzielimy przez 2. Jeśli by użyć tej samej formuły co w pierwszym przypadku, to teraz będzie wyglądać ona tak:

(1-Tension(Input,-10))/2

teraz podpinamy pokrętło, które zaznaczyłem na czerwono.

Gotowe, teraz nasz basik reaguje na dwa sygnały. Teraz czas na powiedzenie prawdy :P To samo da się zrobić podobnym sposobem, tylko prościej, umieszczając na kanale basu kilka fruity ballance i z nich podpinać pokrętła głośności i w rezultacie, możemy podpiąc bas aż do ośmiu źródeł sidechainu. Chciałem jednak, żebyście liznęli trochę formuł i funkcji, na prawdę się przydają, zastosowanie jest bardzo szerokie, może kiedyś coś napisze o formula controller ;)
Awatar użytkownika
Tebes
Specjalista
Posty: 1520
Rejestracja: 23 lip 2010, 19:38

Re: Podpinanie ścieżki do dwóch sidechaine'ów w trybie peak.

Post autor: Tebes »

no jest konret, metoda prob i bledow nie moglem rozgryzc tego wlasnie! ;>
ODPOWIEDZ